Studio A7 - agencja SEO/SEM/SXO/AI
5/5

Spis treści

Przekierowanie 301 – jest to rodzaj przekierowania, które na stałe przenosi użytkownika ze starego adresu URL na nowy adres, który został zmieniony przez webmastera.

Kiedy stosować przekierowanie 301

  • zmiany domeny,
  • zmiany adresu strony bez www na adres z www i odwrotnie,
  • zmiana adresu bez certyfikatu SSL na stronę z certyfikatem,
  • usunięcie jednej z podstron na stronie.

Przekierowanie 301 w SEO

Warto pamiętać, że od 2016 roku stosując przekierowanie 301 stara wersja strony przekazuje 99% mocy nowej stronie, ale tylko w przypadku gdy nowa strona jest identyczna ze starą wersją, a zmienił się tylko jej adres. W przypadku, gdy zmiany na pozycjonowanej stronie są większe, roboty Google na nowo będą ją sprawdzać, co może się wiązać ze zmianą pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przykłady ustawienia przekierowania 301

1. Za pomocą pliku .htaccess

W większości przypadków, przekierowanie 301 jest ustawiane za pomocą pliku .htaccess, który znajduje się w katalogu głównym witryny (tj. /public_html/).

Wystarczy, że do powyższego pliku wkleimy poniższy kod:

RewriteEngine On
Redirect 301 /stary-adres/ https://przykladowastrona.pl/nowy-adres/

2. Za pomocą pluginu WordPress

Jeżeli strona działa na systemie WordPress, można skorzystać z gotowych pluginów. Sposób ten jest bardziej przyjazny niż przekierowanie za pomocą pliku .htaccess. Przekierowanie 301 wykonuje się z poziomu panelu admina.

Jeżeli korzysta się z wtyczki SEO, jak np. The SEO Framework czy SEO Press, wystarczy, rozpocząć edycję danej podstrony i zjechać do ustawień SEO. Znajduje się tam pole „Redirect 301”, w którym wpisuje się adres nowej strony, na którą użytkownik zostanie przekierowany,

Jeżeli strona nie posiada rozszerzenia SEO należy użyć dedykowanego pluginu – Redirection.

5/5