Studio A7 - agencja SEO/SEM/SXO/AI
5/5

Spis treści

Może zdarzyło Ci się kiedyś natrafić na skrót PBN, ale nie wiedziałeś co może on oznaczać?

W tym artykule przybliżymy czym jest Private Blog Network (czasami spotyka się zapis „Private Blog Networks”), z ang.: prywatna sieć blogów.

Najogólniej mówiąc można określić PBN jako metodę pozycjonowania, która polega na tworzeniu blogów a następnie umieszczaniu na niej linków do strony (stron), które chcemy wypozycjonować.

Brzmi zbyt ogólnie? Spróbujmy zgłębić temat.

Jak działają sieci PBN?

Jak wiemy duża liczba wartościowych linków (czyli takich ze stron o dobrej reputacji) może bardzo pozytywnie wpłynąć na główną stronę, którą chcemy wypozycjonować (tzw. Money Site). Problem w tym, że nierzadko kupowanie ogłoszeń na znanych serwisach wiąże się ze sporym kosztem jak na jeden opublikowany link. Naturalną koleją rzeczy było znalezienie dodatkowego (tańszego źródła) pozyskiwania linków. W taki sposób powstały Private Blog Network. Pozycjonerzy chcąc zdobyć dużo odnośników do strony docelowej zakładają sieć blogów o tematyce ogólnej zawierającej dużo treści (lecz niekoniecznie treść ta jest wartościowa dla użytkownika krańcowego) a dodatkowo podlinkowując strony, na których nam zależy. W taki sposób pojawia się sporo stron mających dużo treści (najczęściej informacyjnej), a one jak wiadomo są dobrze odbierane przez algorytmy Google. W takiej sytuacji algorytmy wiedzą, ze pozornie wartościowe strony udostępniają dużo łączy do pewnej strony i ona w związku z tym zostaje nagrodzona wyższą pozycją podczas wyszukiwania.

Kontrowersje wokół PBN

PBN to jednak temat dość kontrowersyjny temat. Polega on niejako na wprowadzeniu algorytmu wyszukiwarki w błąd, czyli jest techniką tzw. Black Hat SEO. Google jest tego świadomy i nie rekomenduje stosowania tej techniki. W sytuacji kiedy ktoś nieumiejętnie tworzy PBN może spodziewać się, że zostanie to wykryte a następstwem tego będzie duża kara dla pozycji strony, na której nam zależy.

5/5