Domena – czyli adres strony internetowej, a dokładnie jego końcówka.
Przykład i budowa domeny
W adresie https://www.studioa7.pl/
- https:// to protokół,
- www to subdomena,
- studioa7 to nazwa domeny,
- .pl to rozszerzenie tzw. TLD (Top Level Domain), które wskazuje czy domena jest najwyższego czy drugiego poziomu.
Domeny najwyższego poziomu znajdują się najwyżej w hierarchii DNS.
Nazwa domeny nie musi zawierać słów kluczowych (tzw. domeny EMD czyli naszpikowane słowami kluczowymi nie są dobrze tolerowane przez Google), ale ważne jest aby była zrozumiała i łatwa do zapamiętania dla użytkownika. Wybór rozszerzenia powinien być zgodny z obszarem działalności danej strony internetowej.
Wyróżnia się kilka kategorii rozszerzeń domeny
Domeny najwyższego poziomu (TLD – Top Level Domain)
Domeny globalne (generic TLD), wszystkie domeny nie przypisane do kraju, które informują o rodzaju działalności witryny. Wśród nich znajdują się między innymi:
- com (komercyjne),
- org (organizacyjne),
- net (internetowe),
- edu (edukacyjne),
- gov (rządowe),
- info (informacyjne),
Domeny krajowe (country code TLD), wszystkie domeny które są identyfikowane przez kraj lub położenie geograficzne na którym działają, na przykład:
- pl (Polska),
- de (Niemcy),
- it (Włochy),
- uk (Ukraina),
- cz (Czechy).
Rozszerzenia domen krajowych zawsze składają się z dwóch liter.
Domen najwyższego poziomu jest ponad 200. Jeżeli domena ma mieć zasięg globalny, czyli docierać do użytkowników na całym świecie, należy wybrać rozszerzenie na przykład com. Dzięki temu nie trzeba będzie rejestrować wielu domen krajowych. Jeśli domena ma mieć zasięg tylko krajowy, na przykład działać tylko w Polsce, należy wówczas wybrać rozszerzenie krajowe pl.
Domeny drugiego poziomu (SLD – Second Level Domain)
Jest to sub-domena czyli człon występujący zaraz przed domeną najwyższego poziomu.
Wyróżnia się:
- domeny narodowe funkcjonalne, które pełnią rolę informacyjną ale tylko w obrębie danego państwa (np. com.pl, org.pl itp),
- domeny regionalne (country code SLD), stosowane głównie aby wyszczególnić, na którym dokładnie obszarze działa firma (bydgoszcz.pl, wroclaw.pl).
Wszystkie człony adresu internetowej na lewo od rozszerzenia SLD będą domenami kolejnych poziomów (trzeciego, czwartego itd.) Działanie wszystkich domen obsługuje DNS (Domain Names System), który tłumaczy nazwy domen na adresy IP zrozumiałe dla serwerów.
Wybór rozszerzenia oraz nazwy domeny ma wpływ na pozycjonowanie strony oraz określają obszar działania i zasięg danej strony internetowej. Przed rejestracją swojej strony na danej domenie, należy sprawdzić jej historię oraz linkowanie. Starsze domeny będą charakteryzować się większą ilością podlinkowanych i wypozycjonowanych stron i podstron, artykułów itp.
Warto zastanowić się również nad nazwą domeny – należy unikać polskich znaków oraz myślników i zbyt długich nazw, które będą trudne do zapamiętania lub niezrozumiałe dla użytkownika