Studio A7 - agencja SEO/SEM/SXO/AI
5/5

Spis treści

Błąd 404 – jest kodem błędu odpowiedzi HTTP (HTTP 404, Not Found), który oznacza, że szukana strona internetowa lub plik nie istnieje po udanym połączeniu się z serwerem, dlatego ważne jest aby nie mylić go z błędem „serwer not found”, który świadczy o braku możliwości skomunikowania się z serwerem.

Przyczyny występowania błędu 404

Przyczyn występowania błędu 404 jest wiele, ale najczęściej dzieje się tak z powodu:

  • usunięcia plików, podstrony bądź całej witryny (w zależności od wprowadzonego przez użytkownika żądania),
  • przeniesienia strony na inny serwer,
  • zmiany adresu URL,
  • w przypadku pomyłki (literówki) podczas wpisywania adresu strony przez użytkownika.
Błąd 404 - studio A7
Błąd 404 – studio A7

Błąd 404 a SEO

Pomimo oficjalnego stanowiska Google, że istnienie błędu 404 na stronie internetowej nie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania oraz faktycznego braku bezpośrednich kar, jego częste występowanie wpływa niekorzystnie na efektywność działań SEO. Dzieje się tak, ponieważ algorytmy wyszukiwarki Google analizują bardzo dużą ilość czynników rankingowych w tym wskaźnik odrzuceń (czyli odejść ze strony do wyników wyszukiwania), który ma realny wpływ na pozycję strony.

W związku z powyższym obecność błędów 404 na witrynie może pośrednio wpływać na obniżenie pozycji w rankingu Google oraz wpływać na obniżenie ruchu organicznego (użytkownicy będą niechętnie wracać na niedziałającą stronę). Dlatego w celu ociągnięcia pożądanych efektów działań SEO należy zadbać w pierwszej kolejności o zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn występowania błędów 404.

5/5