5/5
Picture of Dorota Gentkowska
Dorota Gentkowska

Spis treści

Dobry influencer jest dobry, na ile jest dobry dla was, dla was marki. I na ile jest autentyczny. Na ile jest…. człowiekiem. Z jednej strony to poprzednie zdanie może brzmieć jak frazes, a wręcz tautologia. Z drugiej jednak strony to czysta, przejrzysta prawda. A trochę też prawda o nas, o naszej cywilizacji, a podobno nawet o jej kresie, dekadencji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie czlowiek.jpg

Tak więc dobry influencer jest… człowiekiem. To właśnie ów ludzki aspekt jest w influencerach tak pociągający. Pociągający, bo – w dobie coraz powszechniejszej sztucznej inteligencji – wyjątkowo oryginalny. Tak, jesteśmy właśnie na tym etapie ewolucji naszej cywilizacji, na którym bycie człowiekiem, zachowywanie się jak człowiek, jest wyjątkowo atrakcyjne, oryginalne. Chociaż teoretycznie influencer mógłby być na przykład botem komputerowym, sztucznie założonym profilem na Instagramie. Jak koreańska influencerka Rozy.

Ale to zły influencer. Dobry influencer ma ludzką tożsamość, którą możecie rozpoznać po:

  • częstotliwości postów – autentyczny influencer coś robi. Czyli publikuje treści. I tak, jak człowiek codziennie je, pije, chodzi, tak influencer publikuje. To świadczy o jego zaangażowaniu. Tak, jak człowiek oddycha, tak influencer oddycha swoim influencencerskim życiem. Objawia się to regularnym publikowaniem treści. Co świadczy nie tylko o zaangażowaniu influencera, ale też i o jego solidności. Takie jego zachowanie tworzy zaangażowaną społeczność odbiorców, którzy są przecież także twoimi odbiorcami.
  • reakcjach na posty – człowieczość influencera objawia się też tym, że ujawnia emocje. Nie tylko w postach, ale także pod postami. Na przykład reaguje na pytania, wątpliwości, pochwały, czy nawet hejt odbiorców. Autentyczny influencer z własną, określoną tożsamością po prostu żyje tym, co publikuje, i siłą rzeczy włącza się do rozmów.
  • żywych odbiorcach – to właśnie autorzy najbardziej emocjonalnych komentarzy są najbardziej cenni jako odbiorcy influencera i bardzo prawdopodobne, że wyjątkowo rezonują z waszymi produktami. I będą chcieli coś z nimi zrobić, na przykład je kupić. Jeśli chcecie jeszcze więcej dowiedzieć się o odbiorcach influencera, poproście go o wewnętrzne statystyki dotyczące jego fanów. Na przykład o statystyki z Google Analytics. Zwróćcie uwagę na takie kwestie jak demografia odbiorców influencera i porównajcie z charakterystyką własnej grupy docelowej. Istotne informacje to też łączna ilość fanów, średni czas pobytu fanów w witrynie, czy wahania popularności.

Dobry influencer zaprezentuje Twój produkt w nowy sposób

Im bardziej autentyczny influencer, tym bardziej oryginalny jest jego przekaz, a co za tym idzie – tym bardziej spełnia on swoją główną rolę marketingową, czyli… przedstawienie produktu w zupełnie nowy sposób. W nowych, nieoczywistych sytuacjach. W ludzkich sytuacjach. W sytuacjach charakterystycznych dla danej osoby, marki, będącej przyjacielem. Wiarygodnym przyjacielem. Nie musi on być idealny, bo dla takiej przyjacielskiej marki klient będzie bardziej wyrozumiały. Zaakceptuje nawet bardziej oczywiste lokowanie produktu, które siłą przywiązania fana do marki nie będzie reklamą, ale wpisem obserwowanej osoby.

Idealny influencer jest idealny dla Ciebie

Idealny influencer jest idealny nie tylko w ogóle, teoretycznie, ale jest idealny dla ciebie. Można powiedzieć, że to ktoś taki, kto „nadaje na tych samych falach”. Do kogo trafi wasz przekaz. Ale w tym rozumowaniu trzeba cofnąć się jeszcze jeden krok do tyłu. Trzeba poznać siebie, swoją markę, swoich odbiorców, aby nadawać „na podobnych falach”, co odbiorcy influencera. Oto, co powinniście wiedzieć o swoim kliencie:

  • ile ma lat
  • jaką ma płeć
  • gdzie pracuje
  • czym się interesuje
  • dlaczego chce mieć twój produkt
  • jakie ma preferencje

Pierwsze wpływowe osoby – liderzy opinii

Ktoś mógłby jednak zapytać, dlaczego w ogóle influencer powinien być? A zwłaszcza być dla celów biznesowych, dla celów promocyjnych, dla innych ludzi. Otóż szczególny wpływ jednych osób na inne został zaobserwowany w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy to (wraz z rozpowszechnieniem się kina), naukowcy zauważyli szczególny wpływ tych pierwszych mediów i gwiazd ekranu na życie „zwykłych” ludzi.

Ktoś mógłby jednak zapytać, dlaczego w ogóle influencer powinien być? A zwłaszcza być dla celów biznesowych, dla celów promocyjnych, dla innych ludzi. Otóż szczególny wpływ jednych osób na inne został zaobserwowany w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy to (wraz z rozpowszechnieniem się kina), naukowcy zauważyli szczególny wpływ tych pierwszych mediów i gwiazd ekranu na życie „zwykłych” ludzi.

Od gwiazd kina do influencerów

Z kolei w latach pięćdziesiątych, kiedy to telewizja zawitała do naszych domów, naukowcy Paul Lazarsfeld i Elihu Katz zaobserwowali wyjątkowe oddziaływanie pewnych osób na wybory, preferencje innych osób. Ów szczególny wpływ jest na tyle szczególny, na ile wzmacnia przekaz medialny. Te szczególnie wpływowe osoby zostały nazwane liderami opinii.

Od gwiazd kina do influencerów

Powyższą koncepcję „wzięła pod rękę” koncepcja public relations – budowania i utrzymywania korzystnych relacji, składająca się ze specjalnych technik i strategii umożliwiających osiągniecie tego celu. Szczególną rolę w tej koncepcji zaczęli odgrywać liderzy opinii. Proszono na przykład tę czy inną gwiazdę ekranu, aby została twarzą konkretnego produktu. No i przyszedł XXI wiek, a wraz z nim media społecznościowe, takie jak Instagram, w których influencerzy zaczęli komunikować się ze swoimi fanami. Wraz z nimi, siłą rzeczy, pojawili się aktywni fani influencerów, komentujący ich posty, a wręcz lojalnie broniący ich w internecie. A, przekładając to na pragmatyczny język biznesu, broniący danej marki.

Gdzie znaleźć Influencera?

Nie tylko w serwisie plotkarskim. Bo Influencerzy są nie tylko znanymi celebrytami, ale osobowościami z mniejszą publicznością, lecz nadal dużym wskaźnikiem zaangażowania.

Gdzie znależć influencera

Znaleźć ich można nie tylko na Instagramie czy TikToku, ale na specjalnych platformach umożliwiających kontakt pomiędzy firmą, a potencjalnym Influencerem. Influencer, im bardziej jest wpływową osobą, tym bardziej może zarejestrować się w serwisie tego typu, ustalając warunki współpracy i pożądane warunki współpracy. A potem komunikowania się z markami, negocjawania cen i rozliczania finansowego za pośrednictwem platformy. Komunikowanie się za pośrednictwem platformy ma jednak takie wady jak:

  • wyższe koszty współpracy
  • dostęp tylko do tych Influencerów, którzy zareklamowali się w serwisie

Znane platformy influencerskie to na przykład

  • WhitePress
  • Influ
  • SnapStars

Poza tym możecie poszukiwać Influencerów poprzez:

  • przeglądanie raportów i rankingów najbardziej znanych kanałów na Youtubie, na przykład raportów Sotrender, czy rankingów Jasona Hunta albo Andrzeja Tucholskiego oraz ranking vStars. Rankingi możemy przeglądać według najlepszego zasięgu, popularności czy największej liczby wpisów lub vlogów
  • przeglądanie konkursów, takich jak Gala Twórców czy Grand Video Awards
  • wyszukiwanie konkretnych treści
  • wyszukiwanie hasztagów
  • przeglądanie narzędzi do monitorowania Internetu

PS. Pomogło? Jeśli tak to cieszymy się! jeśli chcesz, możesz nam postawić kawkę.

5/5
HTTPS
Marketopedia

HTTPS

HTTPS – protokół określający, że połączenie użytkownik-serwer jest szyfrowane protokołem SSL i w pełni bezpieczne. Stosowanie protokołu HTTPS Rodzaj protokołu

Pay Per Sale
Marketopedia

Pay Per Sale

Pay Per Sale – płatność za sprzedaż – jest to program rozliczeniowy stosowany w reklamach internetowych, w którym reklamodawca płaci

Search Quality Team
Marketopedia

Search Quality Team

Search Quality Team – SQT – jest to zespół pracowników firmy Google, których zadaniem jest dbanie o wysoką jakość wyników

Pozycjonowanie / SEO Local
Marketopedia

Headless SEO

Headless SEO – pozycjonowanie (SEO) przeznaczone dla witryn wykonanych w tzw. technologii headless. Zobacz też: Headless CMS. Headless SEO: Wszystko,

Algorytm Google Panda
Marketopedia

Algorytm Google Panda

Algorytm Google Panda – algorytm Panda został wprowadzony w 2011 roku w odpowiedzi na błyskawicznie przyrastającą liczbę niskiej jakości stron

noindex
Marketopedia

Noindex

Noindex – jest to dyrektywa, która może występować jako metatag lub jako nagłówek w odpowiedzi HTTP, informująca roboty przeglądarki aby